A kereskedelemben több kollektor-típust, és különféle rendszereket ajánlanak. A kiemelkedően jó hőszigetelésű vákuumcsöves kollektornak 15-20 %-kal magasabb lehet a hatásfoka a sík-kollektorhoz viszonyítottan. Nyáron ez a hőszigetelő képesség azonban hátrányt is jelenthet, hiszen magasabb hőmérsékleten üzemel, ami jobban igénybe veszi az egész rendszert. Az utóbbi évek tapasztalatai szerint nagy a karbantartási igénye (néhány év elteltével cserélni kell némelyik csövet) ami összességében számítva nem biztos, hogy nagyobb megtakarítást jelent Önnek. Abban az esetben ajánljuk ezt a megoldást, ha viszonylag kis tetőfelületen nagyobb hatásfokkal kíván a téli időszakban fűtésére rásegíteni.
A Drain-Back rendszer pedig kényszermegoldásnak tűnhet, ami elvben azért ereszti vissza a vizet a kollektorból a tartályba, hogy télen a kollektort az elfagyástól, nyáron a rendszert túltermeléstől óvja meg. Előfordul, hogy a lágy vízzel való feltöltés (+utántöltés) ellenére is a kiépített hálózat buborék-képződés miatt csörög. Ezen kívül, a nyitott rendszer az emelőmagasság függvényében terheli a szivattyút.
A normál síkkollektorok az egyszerűbb felépítés miatt üzembiztosabbak, és jóval hosszabb (30-35 év) az élettartamuk. A teljesen zárt rendszer egészségre ártalmatlan monopropilénglikol fagyálló folyadékkal van nagy nyomással feltöltve. A fagyveszély, vagy a túlmelegedés csak nagyon ritkán (általában kivitelezési hibák miatt) okoz gondot.
Használati melegvíz előállítása 2-3 személy részére: 200 literes, két belső hőcserélős tároló bojlerrel , 2 db 4 m²-es normál síkkollektor-felületet javaslunk. Ezzel a rendszerrel a használati melegvíz előállítás tekintetében 60-70 %-os, energia megtakarítás érhető el. A napkollektorok által felmelegített fagyálló folyadék, a hmv. tárolón belüli alsó csőkígyón keresztül cirkuláltatva felmelegíti a tárolót. A keringetést a falra szerelt szoláris egység végzi, amely a keringtető szivattyú mellett a megfelelő biztonsági berendezéseket is tartalmazza. A fagyálló és a víz nem keveredik, csak a hőátadás történik meg. A kívánt (50-65 °C) hőfok eléréséhez, szükséges esetben a felső csőkígyón keresztül lehet a tároló felső tartományában lévő vizet a gázkazánnal fűteni, illetve hőmérsékleten tartani. A szabályozó műszer automatikusan vezérli a keringető szivattyú(k) működését. Segítségével beállíthatja, hogy a hmv. bojlerben milyen maximális hőfok legyen. Körülbelül 65 °C fölött intenzívebb a vízkőképződés, ami Magyarországon jelentős probléma!
Amennyiben igény lenne rá, természetesen lehetséges a tároló bojlert elektromos árammal is fűteni. Az olcsóbb, gyárilag fűtőbetéttel szerelt típus is választható, azonban a gazdaságosabb használat érdekében a szolár rendszerek esetében javasolt az utólagosan, középre behelyezett elektromos fűtőpatronos megoldást alkalmazni.
Ezen kívül, ahol kisgyermek van a családban, a forrázásveszély elkerülése érdekében ajánlatos a vízkörbe egy termosztatikus keverőszelepet közbeiktatni. Ezzel a szerkezettel a forró- és hidegvíz keverésének hőfok-értékét lehet beállítani pl.: 30-60 °C közötti tartományon belül.
Minőségi napkollektor ajánlatunk a ThermoSolar német-szlovák napkollektorokra mutat. Megbízható termék, több mint 15 éve jelen van Magyarországon. Garancia: 12 év, Várható élettartam: 30-35 év Létezik álló, vagy fekvő elhelyezésű napkollektor is. Sokrétűen alkalmazható a TS300 napkollektor típus, azonban léteznek még nagyobb testvérei is, TS310 (vastagabb hőszigetelő réteggel megnövelt hatásfokú) valamint a speciális vákuumos síkkollektorok a téli fűtési idényre tervezve, TS400 ALOx vagy TS400 Mirotherm típus.
**********************************************************
Továbblépés a napkollektor oldalra_
**********************************************************